ÜNİVERSİTEMİZ YEMEK SİSTEMİ REZERVASYONLU OLUYOR.

Manisa Merkez yemekhanelerinde yemek hizmetinin daha kaliteli yürütülebilmesi amacıyla Manisa Merkez yemek hizmeti öğrencilerimiz için 19 Şubat 2018 tarihinden itibaren Ziraat Bankası akıllı kartı ile rezervasyon yapılarak yürütülecektir. Tüm bilgiler yks.cbu.edu.tr adresinde bulunan sistemde mevcuttur.

1-)Öğrenci ve personelimiz giriş işlemi için MCBU e-Posta sistemine giriş yaparken kullandığı Kullanıcı Adı ve Parola ile giriş yapacaktır.

2-)Sisteme girişte TC Kimlik numaraları uyumsuz hatası ile karşılaşılması durumunda MCBÜ - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'ndan destek alınabilir.

3-)Yemek rezervasyonu yapılabilmesi için banka kartınızın internet alışverişine açık olması gerekmektedir.

Rezervasyonlu yemekhane sistemi nedir?

Yemekhane hizmetinden faydalanan kullanıcıların almak istedikleri öğünleri yemekhane ve tarih belirterek en fazla 1 hafta öncesinden sisteme bildirmeleri esasına dayanır. Örneğin kullanıcı içinde bulunan hafta boyunca bir sonraki hafta hangi gün ve öğünde yemek alacağını sisteme bildirmelidir. Tüm yemekhane rezervasyon işlemleri https://yks.cbu.edu.tr adresindeki web uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca Üniversitemizin web sayfasından da yemekhane sistemi üzerinden giriş yapılabilmektedir.

Rezervasyon tarihleri nasıl belirlenir?

Genel kural, içinde bulunan hafta boyunca bir sonraki hafta için rezervasyon yapılmasıdır. İçinde bulunan haftadan kasıt pazartesi gününden başlayarak cuma günü saat 14:00’a kadar olan zaman dilimidir. Bu süre boyunca bir sonraki haftanın rezervasyonunu yapılması mümkündür. Cuma günü saat 14:00 itibariyle sonraki haftanın rezervasyonları kapanır daha sonraki haftanın rezervasyonları yapılmaya başlanır.

Yapılan rezervasyonlar iptal edilebilir mi ?

İçinde bulunan hafta boyunca yapılan rezervasyonlar o haftanın son işlem gün ve saati olan Cuma 14:00’a kadar iptal edilebilir.

Rezervasyon iptal işleminde ödediğim (karttan çekilen) para ne olur ?

Rezervasyon iptalinde iptal edilen gün ve öğün toplam tutarı kullanıcının yemekhane bakiyesine geri döner. Kullanıcı aynı bakiyeyi başka bir rezervasyon işleminde tekrar kullanabilir. Sistemin web ara yüzünde kullanıcı sahip olduğu güncel bakiye bilgisini ve bakiye hareketlerini anlık olarak takip edebilir. İptal edilen tutar kullanıcın banka hesabına ya da kredi kartına geri yüklenmez . Sistem tarafından tekrar kullandırılabilecek yemekhane bakiyesine yüklenir.

Yemek rezervasyon ödemeleri nasıl yapılır ?

Kullanıcılar yemekhane rezervasyonu yapmak için web ortamında öğün ve tarih seçtiklerinde karşılarına ödenecek toplam tutar çıkmaktadır. Bu adımdan sonra kullanıcı Akıllı kart olarak da kullandıkları kart bilgilerini giriş yaparak ödeme işlemini gerçekleştirirler. Herhangi bir internet sitesinden alışveriş yapar gibi gerçekleşen işlemin tamamlanması için kartın bağlı olduğu hesapta en az toplam tutar kadar paranın olması gerekmektedir.

Her rezervasyon işleminde kart bilgilerini tekrar girmek zorunda mıyım ?

Kullanıcı her rezervasyon adımında kart bilgilerini girip ödeme yapmak yerine yemekhane bakiyesine ödeme yaparak oluşturacağı bakiyeden düşüm yoluyla da ödeme işlemini hızlıca yapabilir. Sistem kullanıcıya ödeme adımında doğrudan kart ile ödeme ya da yemekhane bakiyesi ile ödeme yapmak istediğini sormaktadır. Örneğin yemekhane bakiyesine yapacağı bir seferlik 50 TL’lik bir ödeme sonraki her rezervasyonda kullanılmak üzere saklı kalmaktadır. Yapılacak rezervasyon işlemlerinde bu bakiyenin kullanılması ile bu rakam düşecek tükenmeye yakın tekrar yükleme yapılması gerekecektir.

Rezervasyon yapmazsam yemek alamayacak mıyım ?

Herhangi bir rezervasyon yapılmasa da yemekhanelerden yemek alınabilir. Bunun için sistemde kullanıcının en az misafir ücreti kadar yemekhane bakiyesinin olması gerekmektedir. Burada kastedilen yemekhane bakiyesi, karta bağlı banka hesabı değildir. Yemekhane bakiyesi, sistemde (yks.cbu.edu.tr) Bakiye İşlemleri > Bakiye Yükle menü adımı kullanılarak oluşturulmuş bakiyedir.
Örneğin misafir geçiş ücreti 7,50 TL ise kullanıcının yemekhane bakiyesinde en az 7,50 TL’nin olması gerekir. Kullanıcı yemek almak istediği zaman sisteme girerek bu bakiyeyi oluşturabilir veya zaten bakiyesi var ise bu geçiş için kullanabilir. Kullanıcı yemekhane geçiş turnikesine geldiğinde cihaz üzerindeki F2 tuşuna basarak misafir geçişi yapmak istediğini bildirir okuyucu ekranında ilgili ibare çıkar ve kartını göstererek geçişini sağlar. Cihaz ekranınca mevcut yemekhane bakiyesi harcanan yemekhane bakiyesi kalan tutar gibi bilgiler gelmektedir. Kullanıcı sistemin web sitesine girerek de bu bakiye hareketlerinin dökümünü görebilir.

Kredi kartımdan bakiye işlemleri için para çekilmesi ne kadar güvenli ?

Sistemin çalıştığı web uygulaması SSL ( Secure Sockets Layer - Güvenli Giriş Katmanı) ismi verilen gelişmiş güvenlik sistemini kullanmaktadır. Bu sistem kart bilgilerinizin bankaya gönderilmesi dahil tüm verilerini şifreleyerek işlemektedir. Bunun yanında bakiye işlemlerinde 3D güvenlik mekanizması işletilmektedir. Bu karta bağlı cep telefonunuza banka tarafından doğrulama kodunun gelmesini mecbur kılan bir yöntemdir. Bu özellik kartınız kaybolsa bile bulan kişi tarafından üzerindeki bilgileri kullanarak parasal işlem yapmaya imkân vermez.

Yaptığım tüm işlemlerin dökümünü alabilir miyim ?

Kullanıcı yaptığı tüm bakiye hareketlerini sistemin web uygulaması üzerinden geriye dönük inceleyebilir. Bunun yanında hangi yemekhaneden hangi tarih ve saatte geçiş yaptığını da inceleme şansı vardır.

Burslu öğrenciler de rezervasyon yapacaklar mı ?

Evet. Burslu yani ücretsiz yemek hakkı olan öğrenciler de sisteme giriş yaparak alacakları tarih ve öğünleri belirlemeliler. Sistem bu tipteki kullanıcılara ücret hesaplamadan rezervasyon işlemini yapılmasını sağlayacaktır.

Rezervasyon sırasında yemekhane seçmek gerekiyor mu ?

Evet gerekiyor. Kullanıcılar rezervasyon yaparken hangi yemekhaneden yemek alacaklarını da seçmeliler. Sistem, ilgili seçim sırasında kullanıcı eğer öğrenci ise öğrencilerin faydalandığı personel ise personellerin faydalandığı yemekhaneleri listelemektedir.

Kartıma internet üzerinden alışveriş için izin vermem gerekiyor mu ?

Kredi kartınızdan rezervasyon yapmak ve bakiye yüklemek için ilgili kartın internet üzerinden alışverişe izinli olması gerekmektedir. Kartınızı internet üzerinden alışverişe açmak için ilgili kartın bankası ile iletişime geçilmelidir.

Rezervasyon nasıl yapılır ?

Sonraki haftaya yapılacak yemek rezervasyonları içinde bulunan haftanın son günü olan cuma saat 13:30 a kadar yapılmalıdır.Bu saat itibariyle sonraki haftanın rezervasyonları kapanır bir sonraki haftanın rezervasyonları açılır.

Giriş yaparken TC kimlik no hatası alıyorum.Ne yapmam gerekir ?

Giriş yaparken TC kimlik no hatası alanlar bilgi işlem daire başkanlığı ile görüşmelidirler. İletişim:201 11 77,201 11 83 Arayabilirsiniz.

Herhangi bir sorun yaşadığımda size nasıl ulaşabilirim?

Karşılaştığınız tüm sorunlar için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının Beslenme Hizmetleri Şube Müdürlüğünü arayabilirsiniz.

Telefon Numaralarımız : 201 14 10 , 201 14 11, 201 14 12 , 201 14 13 , 201 14 14 Arayınız.

Mail Adresimiz: sks.beslenme@cbu.edu.tr / sks.baskanlik@cbu.edu.tr